- CEL KURSU:
Celem kursu jest stworzenie adekwatnych do współczesności narzędzi rozeznawania i formowania powołań do życia zakonnego w różnorodności jego form, kapłaństwa oraz małżeństwa.
- UCZESTNICY I ORGANIZACJA:
Skierowany jest w sposób szczególny do osób odpowiedzialnych za proces formacyjny w Wyższych Seminariach Duchownych, w zakonach, zgromadzeniach oraz Instytutach życia konsekrowanego, a także w poradniach życia małżeńskiego. Kurs będzie prowadzony w ciągu 2 semestrów i obejmuje łącznie 100 godzin dydaktycznych. Nakład łączny pracy uczestnika to 9 punktów ECTS.
- PROGRAM KURSU:
Kurs jest odpowiedzią na prośbę Rady Konferencji Episkopatu ds. Powołań. Wynika także z niezwykle złożonej sytuacji antropologicznej, eklezjalnej oraz społecznej. Klasyczny podział formacji obejmuje pięć wymiarów: formację ludzką, duchową, intelektualną, psychologiczną oraz pastoralną. Ponieważ słuchaczami kursu są osoby, które zostały oddelegowane przez przełożonych do pełnienia funkcji odpowiedzialnych za powołania, niezbędne jest profesjonalne i kompetentne przygotowanie tychże osób to spełniania tego zadania. Poziom kandydatów jest zróżnicowany pod względem wykształcenia a także etapu rozwoju w życiu kapłańskim, zakonnym oraz małżeńskim. To sprawia, że posiada on charakter podstawowy z uwzględnieniem konieczności dwustopniowego przygotowania, tj. podstaw teoretycznych oraz zajęć warsztatowych.
Kurs prowadzony jest przez Wydział Teologiczny UKSW. Obejmuje pięć specjalistycznych modułów tematycznych: formacja ludzka, psychologiczna, intelektualna, formacja duchowa i formacja pastoralna. Ukierunkowany jest na zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych zgodnie ze wskazaniami najnowszych dokumentów Kościoła, w szczególności:
– Drugi Sobór Watykański, Dekret o formacji kapłańskiej Optatam totius (28.10.1965).
– Jan Paweł II, Posynodalna adhortacja apostolska Pastores dabo vobis (25.03.1992),
– Jan Paweł II, Posynodalna adhortacja apostolska Vita Consecrata (25.03.1996),
-Kongregacja ds. Duchowieństwa, Dar powołania do kapłaństwa. Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis (08.12.2016),
– In Verbo tuo
– Christus vivit
Istotną częścią każdego modułu będą ćwiczenia (warsztaty) podczas których kursanci prowadzeni przez formatorów z doświadczeniem w seminariach międzynarodowych będą mieli okazję wypróbowania swych umiejętności w praktyce.
Opis modułów i efektów uczenia [PDF, 0.19 MB]
Miejsce i czas odbywania zajęć:
Zajęcia odbywają się w budynku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ul. Dewajtis 5 od października 2024 roku do czerwca 2025 w soboty (10 godzin), razem 10 sobót = 100 godzin
Warunki ukończenia kursu:
Warunkiem otrzymania zaświadczenia o ukończeniu kursu jest zaliczenie wszystkich modułów.