- CEL KURSU:
Celem kursu jest stworzenie adekwatnych do współczesności narzędzi rozeznawania i formowania powołań do życia zakonnego w różnorodności jego form, kapłaństwa oraz małżeństwa.
- UCZESTNICY I ORGANIZACJA:
Skierowany jest w sposób szczególny do osób odpowiedzialnych za proces formacyjny w Wyższych Seminariach Duchownych, w zakonach, zgromadzeniach oraz Instytutach życia konsekrowanego, a także w poradniach życia małżeńskiego. Kurs będzie prowadzony w ciągu 2 semestrów i obejmuje łącznie 100 godzin dydaktycznych. Nakład łączny pracy uczestnika to 9 punktów ECTS.
- PROGRAM KURSU:
Kurs jest odpowiedzią na prośbę Rady Konferencji Episkopatu ds. Powołań. Wynika także z niezwykle złożonej sytuacji antropologicznej, eklezjalnej oraz społecznej. Klasyczny podział formacji obejmuje pięć wymiarów: formację ludzką, duchową, intelektualną, psychologiczną oraz pastoralną. Ponieważ słuchaczami kursu są osoby, które zostały oddelegowane przez przełożonych do pełnienia funkcji odpowiedzialnych za powołania, niezbędne jest profesjonalne i kompetentne przygotowanie tychże osób to spełniania tego zadania. Poziom kandydatów jest zróżnicowany pod względem wykształcenia a także etapu rozwoju w życiu kapłańskim, zakonnym oraz małżeńskim. To sprawia, że posiada on charakter podstawowy z uwzględnieniem konieczności dwustopniowego przygotowania, tj. podstaw teoretycznych oraz zajęć warsztatowych.
Kurs prowadzony jest przez Wydział Teologiczny UKSW. Obejmuje pięć specjalistycznych modułów tematycznych: formacja ludzka, psychologiczna, intelektualna, formacja duchowa i formacja pastoralna. Ukierunkowany jest na zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych zgodnie ze wskazaniami najnowszych dokumentów Kościoła, w szczególności:
– Drugi Sobór Watykański, Dekret o formacji kapłańskiej Optatam totius (28.10.1965).
– Jan Paweł II, Posynodalna adhortacja apostolska Pastores dabo vobis (25.03.1992),
– Jan Paweł II, Posynodalna adhortacja apostolska Vita Consecrata (25.03.1996),
-Kongregacja ds. Duchowieństwa, Dar powołania do kapłaństwa. Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis (08.12.2016),
– In Verbo tuo
– Christus vivit
Istotną częścią każdego modułu będą ćwiczenia (warsztaty) podczas których kursanci prowadzeni przez formatorów z doświadczeniem w seminariach międzynarodowych będą mieli okazję wypróbowania swych umiejętności w praktyce.
Warunki przyjęcia:
- Rejestracja na kurs w Internetowej Rejestracji Kandydatów dostępna na stronie: http://irk.uksw.edu.pl (Informacje dodatkowe: Proszę wybrać ikonkę kursy i warsztaty prowadzone na UKSW w roku 2024/2025 i najpierw założyć konto(jeśli ktoś wcześniej nie zakładał), po akceptacji przetwarzania danych, wpisania danych osobowych, kliknąć ikonę oferta, wybrać kursy po wybraniu kursu pojawi się ikonka zapisz się. Po tym kroku będzie możliwość pobrania kwestionariusza. Nie ma konieczności wgrywania zdjęcia do systemu)
- Konieczność wydruku kwestionariusza z IRK (patrz wyżej), podpisanie i złożenie w dziekanacie Wydziału Teologicznego:
listownie – na adres:
Wydział Teologiczny UKSW
ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa
z dopiskiem „Kurs Teologia powołania”
lub osobiście – adres jw., pokój 41, pon-pt. w godz. 8.00-14.00
Termin składania kwestionariuszy: do 23.09.2024
Koszt kursu:
planowany koszt kursu w roku akademickim 2024/2025- 760 zł za cały kurs. Jest możliwość opłaty w dwóch ratach (I rata w październiku, II rata w lutym). Dokładne terminy wpłat będą podane w podpisywanej umowie o odpłatności.
Warunki ukończenia kursu:
Warunkiem otrzymania zaświadczenia o ukończeniu kursu jest zaliczenie wszystkich modułów.
Miejsce i czas odbywania zajęć:
Zajęcia będą się odbywać w budynku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ul. Dewajtis od października 2024 roku do czerwca 2025 w soboty (10 godzin), razem 10 sobót = 100 godzin
KONTAKT