Przejdź do treści

15 Rocznica śmierci ks. prof. Antoniego Lewka – twórcy Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW w Warszawie

To już 15 lat, kiedy 18 lipca 2010 roku Ks. prof. Antoni Lewek odszedł do Domu Ojca. Dla wielu z nas był nie tylko inspirującym nauczycielem, teologiem i pedagogiem, ale przede wszystkim człowiekiem z wizją, pasją i ogromnym sercem. To właśnie dzięki jego zaangażowaniu powstał Instytut Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na naszym Uniwersytecie – miejsce, które do dziś kształci dziennikarzy, redaktorów i ludzi mediów w duchu odpowiedzialności za prawdę.

Ks. Antoni Lewek wiedział, że media mają ogromny wpływ na człowieka i społeczeństwo, dlatego mówił, że trzeba nie tylko umieć je tworzyć, ale także mądrze z nich korzystać. Przez lata pracował nad rozwijaniem edukacji medialnej w Polsce, zarówno na uczelniach, jak i w seminariach duchownych. Z jego inicjatywy powstało też Polskie Stowarzyszenie Edukacji Medialnej i Dziennikarskiej im. Jana Pawła II.

Był nauczycielem, który wymagał, ale też inspirował i wspierał. Jego wykłady, kazania i osobiste rozmowy zostawały w głowie i w sercu na długo. Zawsze blisko studentów, zawsze oddany sprawie.

Po jego śmierci, dzięki uprzejmości Rodziny Księdza Profesora, w Instytucie Edukacji Medialnej na UKSW w Warszawie powstała seria wydawnicza pt. Biblioteka Medialna im. Księdza Profesora Antoniego Lewka. Projekt ten ma na celu upamiętnienie tego wybitnego Kapłana, teologa i wizjonera, który dostrzegał ogromne znaczenie mediów we współczesnym świecie. Seria ma również służyć popularyzacji dorobku naukowego osób kontynuujących jego myśl. Publikacje w jej ramach prezentują szerokie spektrum inspirujących analiz medioznawczych. Do tej pory – w ramach serii – ukazały się następujące książki: „Filmowe wizerunki św. Pawła Apostoła” (Warszawa-Kraków 2022) Hanny Kamińskiej, „Od hiszpanki do COVID-19. Materiały wizualne w pandemiach. Studia, szkice i refleksje” (Warszawa-Kraków 2024) Krzysztofa Stępniaka oraz „Kompetencja komunikacyjna w Kościele ery cyfrowej” (Warszawa-Kraków 2024) Krzysztofa Marcyńskiego SAC.

Dzięki wsparciu Marii Falis i Haliny Rudnik – Sióstr Księdza Profesora – oraz koordynacji Mirosława Falisa – siostrzeńca Księdza Profesora – możliwe jest wydawanie kolejnych tomów tej wyjątkowej serii.

Dziś – po 15 latach – z wdzięcznością wspominamy Ks. prof. Antoniego Lewka i dzieło jego życia. Instytut, który stworzył, to nie tylko kierunek studiów. To przestrzeń, w której jego misja, wartości i duch są wciąż obecne.

16 lipca 2025