Przejdź do treści

Zajęcia z projektu Power – savoir vivre i estetyka dziennikarza

Zapraszamy na warsztaty savoir vivre i estetyka dziennikarza realizowanych w ramach projektu Uniwersytet 2.0. Zajęcia odbywać się będą w piątki w godz. 11.30-13.00 w Auli. Rejestracja trwa do czwartku 13.10.2022 r. do godz. 9:50.

Poprowadzi je znany dziennikarz Polsat News Marcin Fijołek. Na zajęciach warsztatowych podjęte zostaną następujące tematy:

1. Omówienie podstawowych zasad savoir vivre w mediach: źródła pracy dziennikarskiej, potwierdzanie informacji, pluralizm w publikacjach, granice dobrego smaku i etyki przy materiałach wideo i zdjęciach. Szkic dziennikarskich dobrych manier w pracy telewizyjnej (z naciskiem na telewizję newsową): wybór i balans tematów, podstawowe zasady produkowania i wydawania audycji na żywo, savoir-vivre w relacjach reporterskich na żywo. Dyskusja i ćwiczenia warsztatowe na konkretnych przykładach.

2. Savoir vivre w serwisach informacyjnych i felietonach telewizyjnych. Zasady tworzenia materiałów, kolejność podawanych informacji, dobór osób wypowiadających się w materiale, granice zaangażowania materiału w serwisie informacyjnym. Podstawowe dobre maniery podczas wywiadu telewizyjnego: dobór tematów, gości, rozłożenie akcentów, zasady zachowania przy stole (umiejętność przerywania, niuansowanie, polemika, wyznaczenie czasu przy większej liczbie rozmówców). Dyskusja i ćwiczenia warsztatowe na konkretnych przykładach.

3. Savoir vivre w audycjach radiowych. Długość trwania audycji, podstawowe zasady i dobre maniery w krótkich i dłuższych formach radiowych. Rola i znaczenie ciszy w radiu, waga modulacji głosu. Dyskusja i ćwiczenia warsztatowe na konkretnych przykładach.

4. Savoir vivre w publikacjach prasowych i internetowych. Podstawowe zasady (i różnice w nich) pracy w dziennikach, tygodnikach i portalach. Potwierdzanie informacji w tradycyjnych formach przekazu a szybkość przekazu w Internecie, rola i wiarygodność mediów społecznościowych, zasady autoryzowania wywiadów i tekstów, rola wydawców. Podstawowe zasady w zakresie skracania i wydłużania tekstów. Dyskusja i ćwiczenia warsztatowe na konkretnych przykładach.

5. Savoir vivre w publicystyce. Podstawowe dobre maniery przy felietonach i esejach, stawianiu ocen i ostrości języka używanego w telewizjach, portalach i gazetach. Granice zaangażowania publicystyki, specyfika pracy z politykami, agencjami public relations i sponsorami. Dyskusja i ćwiczenia warsztatowe na konkretnych przykładach.

6. Savoir vivre pracy sejmowej. Zasady współpracy z parlamentarzystami i biurami poselskimi. Zadania reportera w Sejmie i Senacie, zmiana specyfiki pracy w parlamencie na przestrzeni lat 1989-2022. Dyskusja i ćwiczenia warsztatowe na konkretnych przykładach.

12 października 2022