Przejdź do treści

Sympozjum Naukowe „Brat Naszego Boga”, Lublin (16.12.2017)

Lublin, Klasztor Ojców Bernardynów, ul. Willowa 15

Będzie to próba przeniknięcia człowieka. Sama postać jest ściśle historyczna. Niemniej pomiędzy samą postacią a próbą jej przeniknięcia przebiega pasmo dla historii niedostępne. W ogóle bowiem człowiek ma to do siebie, że niepodobna go wyczerpać historycznie. Pierwiastek pozahistoryczny w nim tkwi, owszem, leży u źródeł jego człowieczeństwa. Próba zaś przeniknięcia człowieka łączy się z sięganiem do tych źródeł.

K. Wojtyła, Brat naszego Boga, 1979

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiając rok 2017 Rokiem św. Brata Alberta, podkreślił znaczenie Jego twórczości i dzieł miłosierdzia dla dziedzictwa narodowego. Upływający rok przyniósł wiele wydarzeń kulturalnych i modlitewnych upamiętniających  Brata Alberta. Jego zwieńczeniem będzie sympozjum naukowe poświęcone osobie i dziełu tego wybitnego Świętego odbywające się 16 XII w Lublinie pod auspicjami polskich i zagranicznych ośrodków naukowych.

Celem sympozjum jest wielowymiarowe i twórcze spojrzenie na św. Brata Alberta. Prelegenci, oprócz prezentacji materiału faktograficznego, podejmą interpretację dzieł Świętego, zarówno tych duchowych, jak i społecznych oraz artystycznych. Przedmiotem naukowej refleksji będą źródła, z których Brat Albert czerpał swoją oczywistość w dobroci,
a także Jego duchowe oddziaływanie na ubogich oraz członków założonych przez Niego zgromadzeń zakonnych. Omówiony zostanie wątek twórczości artystycznej Adama Chmielowskiego oraz recepcja Jego osoby i dzieła w literaturze i kulturze polskiej.

Przypomnienie św. Brata Alberta w stulecie Jego śmierci stanowi punkt wyjścia
do aktualizacji przesłania miłosierdzia we współczesnym świecie. Jest to także opowieść
o tajemnicy spotkania człowieka z Bogiem, dzięki któremu radykalnie zmienia się bieg ludzkiego życia, a niekiedy także odwraca bieg historii. Mamy nadzieję, że ożywienie pamięci o fascynującej osobowości św. Brata Alberta, która urzekła tak wielu Jemu współczesnych, może być skutecznym antidotum na dylematy i strapienia naszych czasów.

01 listopada 2017