Bp Adam Lepa (1939-2022) – prekursor religijnej edukacji medialnej w Polsce

W latach 2024-2026 realizujemy projekt badawczy Bp Adam Lepa (1939-2022) – prekursor religijnej edukacji medialnej w Polsce. Projekt jest finansowany z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, w ramach 12. konkursu Dziedzictwo Narodowe. Nr projektu NPRH/DN/SP/0189/2023/12, wysokość dofinansowania 359 400 zł. Zespół tworzą pracownicy Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa oraz Instytutu Teologicznego na naszym wydziale i uniwersytecie. Celem projektu jest uporządkowanie i krytyczne opracowania dorobku bp. Adama Lepy, wieloletniego wykładowcy UKSW w Warszawie. Jest autorem wielu oryginalnych pojęć i koncepcji takich, jak galenosfera – środowisko ciszy w mediach, ikonosfera – obrazu. Jednak przede wszystkim jest twórcą teorii logosfery. W rezultacie wypracował oryginalną, polską koncepcję faith-based media literacy education, religijnej edukacji medialnej. Interesowała go aksjologia i etyka mediów, jak również problemy manipulacji i propagandy w informacjach dziennikarskich. To postać nie tylko ważna dla naszego uniwersyteckiego środowiska, czy też dla Kościoła łódzkiego. Inspiruje oryginalnym podejściem współczesną pedagogikę mediów, nie tylko w Polsce. Stąd naszym zdaniem jego dorobek jest istotną częścią tożsamości narodowej.